į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
LPVA filialai » Mažeikių filialas
Mažeikių istorija su Vytautu Ramanausku

2019 gegužės 9 d.  LPVA Mažeikių filialo organizuotas renginys prasidėjo 14 val. nuo miesto geležinkelio stoties. Sutarus su miesto muziejaus vyr. muziejininku Vytautu Ramanausku visi renginio dalyviai rinkosi į geležinkelio stotį. Mums mažeikiškiams išgirsti savo miesto istoriją įdomu. Žinoma, yra tokių kurie  gal jau ir ne pirmą kartą, vedami prisiminimų klauso vyr. muziejininko Vytauto Ramanausko pasakojimų.  Vytautas miesto istoriją žino puikiai. Savo pasakojimus paįvairino nuotraukomis. Pasak muziejininko, kad ir kokie garbingi ir romantiški būtų kunigaikščio Mažeikos laikai, parodyti iš jų negalime nieko. Taip jau nusistovėjo, kad kelionę po Mažeikius visuomet pradedame nuo geležinkelio stoties. – sakė V. Ramanauskas. „Manau, kad tai vienas gražiausių ir neabejotinai svarbiausių istorine prasme Mažeikių pastatų, simbolizuojantis Mažeikių miesto gimimą. 1871 m. pastatyta centrinė dalis „

V. Ramanausko  pasakojimas  prasideda : „Apie stotį būtų galima daug pasakyti, bet vien tai, kad čia pabuvojo caras, kaizeris, Lietuvos prezidentas ir būsimas popiežius, daug ką pasako. Buvo laikas, kada stotyje buvo trys peronai, kuriuos apšvietė dujiniai žibintai, dirbo keturi uniformuoti nešikai, dieną stovėdavo keturi ir daugiau keleivinių traukinių ir puošnūs ponai ir ponios lėtai vaikštinėdavo po peroną po sočių pietų stoties pirmos klasės restorane. Keleiviniai traukiniai Mažeikiuose stovėdavo ilgokai.

Priešais geležinkelio stotį, už bėgių, esantys raudonų plytų pastatai. Čia – pirmoji Mažeikių elektrinė. Pirmieji duomenys apie ją žinomi tik iš 1920 metų. Tuo metu veikė 33 kilovatų galios generatorius, visame Mažeikių mieste – gyventojų namuose, valdiškose įstaigose ir gatvėse – degė 330 lempų. Generatorius veikė 14 valandų per parą – naktimis elektra nebuvo reikalinga.

Paėjėjus Vasario 16-osios gatvės link priešais geležinkelio stotį tarpukaryje būta centrinės miesto aikštės, pavadintos Vytauto Didžiojo vardu. Čia kažkada planuota statyti paminklą Muravjovui, kurio vardu vadinosi Mažeikiai, vėliau – Vytautui Didžiajam, bet buvo pastatytas tik stulpas vėliavai pakelti.

Jau sovietmečiu, po karo, čia įrengtas fontanas, tapęs mažeikiškių pasimatymų, susitikimų vieta. Dabar ir vėl turime fontaną, bet vargiai čia rinksis įsimylėjėliai“, – apgailestavo V. Ramanauskas. / iš šaltinių/

Stoties g. 22 – senas pastatas, kažkada tai buvo taip vadinamas konduktorių namas, kitaip – geležinkeliečių viešbutis. Įdomus ir šalia prigludęs namelis. Čia buvo galima gauti karšto vandens arbatai.

Kalbant apie geležinkelį negalima užmiršti ir tolėliau, Pramonės gatvės gale, stovinčius pastatus. Čia iki I pasaulinio karo veikė geležinkelio linijos. Stotis neišliko – sudegė per II pasaulinį karą, tik du namai mena tuos laikus. Vienas iš jų mūrinis, kas žino, gal būtent šį namą mūrininkui Friciui Zalyčiui statant Mažeikiuose ir gimė jo sūnus, garsiausias Latvijos skulptorius, Laisvės paminklo autorius Karlis Zalė (1888–1942).

- mažeikiškiui gali iškilti klausimas, kodėl tokiame nedideliame miestelyje buvo dvi geležinkelio stotys. Atsakymas paprastas – abi geležinkelio linijas, tiek Mažeikiai–Jelgava, tiek Liepoja–Romnai, valdė skirtingos privačios bendrovės.

Nuo seno viena prestižiškiausių vietų namui statyti – turgaus aikštė, tad atėjus iki Laižuvos ir Birutės gatvių kampo vien pažvelgus į architektūrą galima spręsti, kad čia nebuvo eilinė vieta.

M. K. Čiurlionio ir J. Basanavičiaus gatvių kampe buvęs Adolfo Janulio – sėkmingo tarpukario Mažeikių verslininko, skardos dirbinių ir parduotuvės savininko – apie 1935m. statytas namas. Anksčiau šis namas buvo mažesnis, bet pokary, kai reikėjo patalpų milicijai, jis buvo sujungtas su baldų dirbtuvių savininko Šapiro namu ir dabar, nutrupėjus tinkui, aiškiai matyti senųjų pastatų dydžiai ir vėlesni perstatymai. Į J. Basanavičiaus gatvės pusę pristatytam fligeliui – 8-ajame dešimtmetyje statytai blaivyklai – laikas kol kas maloningesnis. Čia už europinius ir Savivaldybės pinigus įrengti socialiniai būstai kontrastuoja su šalia nykstančiu istoriniu pastatu.“ / iš šaltinių/

Esam dėkingi miesto muziejaus vyr. muziejininkui, muziejaus mokslininkui darbuotojui Vytautui Ramanauskui už išgirstas istorijas, kelionę po miestą, kuriame gyvename.

 

LPVA Mažeikių filialo informacija