į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
LPVA filialai » Rokiškio filialas
FILIALO NARIŲ KELIONĖ Į MARIJAMPOLĘ

 2016-10-01

 

Ankstų 2016 metų spalio 1-osios rytą keturiolika LPVA Rokiškio filialo bei jų šeimų narių išvyko į Marijampolę, kur jų laukė įdomios ekskursijos bei susitikimas su vietiniais policijos veteranais.

                 Marijampolės mieste mus pasitiko LPVA Marijampolės filialo pirmininkė Ramutė ir filialo narys Algis. Kartu su jais pirmiausia nuvykome apžiūrėti tautinio sąjūdžio veikėjo, gydytojo, visuomenininko dr. Jono Basanavičiaus gimtinėje įsikūrusio muziejaus, kuris yra Ožkabalių kaime, Vilkaviškio rajone. Ten pamatėme XIX a. pabaigos – XX a. pradžios pasiturinčio Suvalkijos ūkininko vienkiemio sodybą su tradiciniais gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais. Atstatytoje stuboje eksponuojami to meto baldai, interjero detalės, tekstilė. Ekspozicijoje yra ir keletas Jonui Basanavičiui priklausiusių asmeninių daiktų. Jono Basanavičiaus gimtinę supa Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. Šiuo metu 40 hektarų plote auga per 8000 ąžuolų.

                 Išvykę iš Jono Basanavičiaus gimtinės pasukome į Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centrą – muziejų, kuris yra Paežerių dvare. Paežerių dvaras įsikūręs 5 km į vakarus nuo Vilkaviškio, prie kelio į Kybartus, Paežerių ežero pietiniame krante. Tai vienas gražiausių dvarų Suvalkijoje, susiformavęs XVIII – XIX a., kelis kartus rekonstruotas ir atnaujintas. Gražiai suremontuotoje oficinoje įsikūręs Vilkaviškio krašto muziejus, restauruojamuose dvaro rūmuose – Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras. Rūmų ir oficinos dešinėje pusėje yra tvenkiniai ir peizažinio plano parkas bei sodas. Oficinos pietvakarių pusėje stovi ūkiniai pastatai – raudonų plytų, akmenų, mūro su plytiniu dantukų dekoru, frontonais su bokšteliais, tinkuotomis nišomis buvusi arklidė, spirito varykla ir sandėlis, ledainė ir kiaulidė.

                 Apžiūrėję nuostabų dvarą pajudėjome link Marijampolės. Miesto kavinėje skaniai papietavę, patraukėme į Marijampolės kraštotyros muziejų. Tai XIX amžiaus pabaigos neoklasicizmo patalpų kompleksas su dalinai išlikusiais senaisiais puošybos elementais: krosnimis, rozetėmis, karnizais ir kita. Muziejuje apžiūrėjome nuolatines muziejaus ekspozicijas: „Tautos dvasia“, „Miestas prie Šešupės“, „Buitis ir būtis XX a.“ bei muziejaus padalinį – Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejų. Klausantis įdomaus gido pasakojimo net ir nepastebėjome, kad jau vėluojame į susitikimą su Marijampolės policijos veteranais.   

Kartu su Ramute ir Algiu iš muziejaus nuvykome į Skaisčiūnų kaimo bendruomenės namus, kur mūsų jau laukė LPVA Marijampolės filialo nariai kartu su keletu Vilkaviškio filialo narių bei filialo pirmininku Juozu Grybausku priešakyje. Filialų narius pasveikinti atvyko ir laikinai einantis Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigas Harimantas Poškevičius, kuris įteikė įspūdingą šakotį. Mes buvome maloniai nustebinti tokio šilto šeimininkų priėmimo bei nuostabios Kalvarijos kaimo kapelos „Giminės“ muzikinės programos. Su marijampoličiais ir vilkaviškiečiais suradome daug bendrų buvusių ir esamų pažįstamų, prisiminėme praėjusius bendrus darbus milicijos ir policijos sistemose, dalijomės kitais maloniais prisiminimais, aptarėme galimą tolimesnį bendradarbiavimą tarp filialų. Už nuostabias akimirkas tariame nuoširdų „ačiū“ LPVA Marijampolės ir Vilkaviškio filialų policijos veteranams ir jų šeimų nariams.

 

LPVA Rokiškio filialo informacija