į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
Naujienos
Tarp Lietuvos laisvės gynėjų – policijos pareigūnai

Jiems, per anuos lemtingus sausio įvykius dirbusiems prie Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos, Lietuvos radijo ir televizijos bei kituose karštuose taškuose, turime būti dėkingi už galimybę gyventi laisvoje Lietuvoje šiandien.

Praėjusią savaitę Vilniuje ir visoje Lietuvoje buvo prisimenami 1991-ųjų įvykiai. Sausio 12 d. šiai progai skirtuose renginiuose dalyvavo ir Lietuvos policija. Pirmiausia – Lietuvos policijos veteranų asociacijos, itin daug dėmesio skiriančios mūsų istorijai puoselėti, dėka.

Vienas iš svarbiausių šiai progai skirtų minėjimų rengiamas Lietuvos Respublikos Seime. Čia į iškilmingą rikiuotę renkasi Lietuvos laisvės gynėjai – Lietuvos kariuomenės, krašto apsaugos, kitoms organizacijoms priklausantys žmonės, dalyvavę ano sausio įvykiuose, ir tarp jų krinta į akį gausus būrys policijos uniforma vilkinčių veteranų.

Kaip žinome, Lietuvos policijos vaidmuo ginant mūsų valstybingumą buvo svarbus visada – ir po 1918-ųjų, ir 1991-aisiais policija buvo vienintelė profesionali, gerai organizuota, ginkluota jėga, pajėgi palaikyti rimtį ir viešąją tvarką kritiniais momentais.

Išsamiai tai aptarė Liutauras Vasiliauskas, vienas iš pirmųjų atkurtai nepriklausomai Lietuvai prisiekusių komisarų, pranešime, skaitytame Seime per Laisvės gynėjų dienai skirtą konferenciją.
Liutauro Vasiliausko pranešimas Lietuvos Respublikos Seime

Dar viena graži su policija susijusi detalė, už kurią vėlgi reikėtų dėkoti Lietuvos policijos veteranų asociacijai, – Reprezentacinio Vidaus reikalų ministerijos pučiamųjų orkestro, diriguojamo Eimanto Anskaičio, programa.

Po iškilmingos Laisvės gynėjų rikiuotės ir raporto susirinkusieji buvo pakviesti į Seimo Kovo 11-osios salę, kur garbūs svečiai skaitė pranešimus, skirtus ne tik 1991-ųjų sausio, bet ir dabartinėms – valstybės saugumo ir kitoms aktualijoms.

Paminėsime porą detalių, pastebėtų pirmojo atkurtos Lietuvos policijos generalinio komisaro Petro Liuberto.

Pirmoji. Prie įėjimo į Seimą prieina Artūras Skučas, pirmasis Aukščiausiosios Tarybos apsaugos vadovas, vienas iš Sąjūdžio kūrėjų. Jaunas Seimo apsaugininkas A. Skučo nenori įleisti – neranda pavardės sąrašuose ar panašūs formalumai.

„Jaunuoli, ar suvokiate, ką darąs?“ – kreipiasi į apsaugininką Liutauras Vasiliauskas.

A. Skučą į Seimą įleidžia.

Kitas itin svarbus momentas – atsargos vyriausiojo komisaro L. Vasiliausko pranešimas, kuriame nuskambėjo Lietuvos policijos atsiprašymas už klaidas, padarytas nuo 1941-ųjų – kaip žinome, to meto pareigūnai dalyvavo ir bendrapiliečius tremiant į sibirus, ir vaikant mitingus už laisvę, ir daug kitų dalykų.

„Pagaliau viešai atsiprašėme už tuos dalykus, tad jaučiamės lyg būtume nusimetę kuprą. Tai įvykis!“ – įsitikinęs P. Liubertas.

Tą pačią dieną prisiminti 1991-ųjų sausio mūsų veteranai susirinko Policijos departamente. Vėlgi: kodėl į tokius susitikimus nepakviesti gražaus policijos jaunimo? Turėtų būti įdomu gyvai susipažinti su žmonėmis, dirbusiais sudėtingiausiuose taškuose, kai buvo ginamas mūsų valstybingumas.

Veteranų pasveikinti atėjo policijos generalinio komisaro pavaduotojas Rimantas Bobinas. Net darbotvarkę pakeitęs, kad galėtų pabendrauti su veteranais.

R. Bobinas dėkojo susirinkusiems kolegoms, „kad išstovėjo ir išsaugojo tai, kas buvo dar labai trapu – mūsų valstybingumą“ ir įteikė policijos pasižymėjimo ženklus „Už atliktą pareigą 1991 metais“ – „atminimo medalius už laiką, kai reikėjo ne galvoti, o veikti, kai kiekviena minutė buvo brangi“. Policijos generalinio komisaro pavaduotojas veteranams linkėjo sveikatos ir išlikti Lietuvos patriotais.

Džiugu, kad visas pusšimtis medalių pasiekė savo didvyrius. Šįkart už atliktą pareigą dalyvaujant svarbiuose Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo įvykiuose 1991 m. sausį – rugsėjį policijos pasižymėjimo ženklu „Už atliktą pareigą 1991 metais“ apdovanoti Algirdas Abraitis, Rimvidas Aleškevičius, Ramūnas Alminauskas, Janina Ambrutienė, Algis Apacenka, Raimondas Baronas, Stanislovas Beinoras, Rimantas Brusokas, Viktoras Bulošas, Antanas Buzas, Nikolajus Čerepanovas, Stasys Dieninis, Albinas Draskinis, Romualdas Druktenis, Stasys Drungilas, Aldonas Gecevičius, Vidas Glazkovas, Sergėjus Iljušečkinas, Vytautas Jonikas, Vytautas Jukonis, Jūratė Kavaliauskienė, Rafik Kazarjan, Juozapas Kazlauskas, Juozapas Klusas, Jurijus Koniuševskis, Aleksandras Kovalenkinas, Ildefonsas Kubilius, Antanas Kulšė, Petras Kunčiūnas, Jurijus Liaškinas, Valdas Juozas Lukoševičius, Ričardas Muranovas, Romualdas Oržekauskas, Gediminas Petruškevičius, Audronis Pretkelis, Arūnas Putonas, Algirdas Ramanauskas, Zenonas Rimša, Rimas Rukšėnas, Juozas Sakalauskas, Česlovas Sakas, Vladimiras Semionovas, Rimas Sidera, Antanas Skomantas, Gintautas Šimkus, Alvydas Šoliūnas, Viačeslavas Šubinas, Arūnas Valčiukas, Gytis Vasiliūnas ir Algis Vieraitis.

Ne visi apdovanojamieji turėjo galimybių atvykti į renginį Vilniuje, tad nedalyvavusiesiems medaliai bus įteikti apskričių ir rajonų policijos įstaigose.

Baigdamas susitikimą Lietuvos policijos veteranų asociacijos pirmininkas Vytautas Navickas pranešė dar vieną džiugią ir simbolišką naujieną: tikimasi, kad pirmoji atkurtos Lietuvos policijos vėliava, pašventinta 1991 m. spalio 2 d. Vilniaus arkikatedroje ir šiuo metu saugoma Policijos departamente, bus patikėta policijos veteranams. „Tai mums būtų garbė ir atsakomybė“, – džiaugėsi asociacijos pirmininkas.

 

LPVA valdybos informacija