į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
Naujienos
Tradicinis Kalėdinis, išplėstinis Lietuvos policijos veteranų asociacijos posėdis

Gruodžio 15 d. Policijos departamente į tradicinį kalėdinį susibūrimą rinkosi Lietuvos policijos veteranų asociacijos (LPVA) nariai. Susitikti su veteranais atvyko vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, Policijos departamento Žmogiškųjų išteklių valdybos direktorius Tomas Bikmanas, Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas, Lietuvos kriminalinės policijos veteranų asociacijos vadovas Algirdas Matonis.

 

Jei paklaustume susitikimo dalyvių, kas šįkart buvo svarbiausia, beveik neabejoju atsakymu: Petro Liuberto, pirmojo atkurtos Lietuvos policijos generalinio komisaro, pasisakymas. Trumpas, trukęs gal porą minučių, bet toks tobulas, kad nors į chrestomatiją studentams dėk.

P. Liubertas yra LPVA Lietuvos laisvės gynimo atminimo komiteto pirmininkas, daug metų nuoširdžiai besirūpinantis Lietuvos policijos istorijos išsaugojimu, tad ir šįkart jis kalbėjo apie tai, kas atsitinka, kai žmogus nežino savo istorijos. O kas atsitinka – praėjusią savaitę matėme visi: teisingumo ministrė Seime, pristatydama Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pakeitimo projektą, parlamentaro Arvydo Anušausko paklausta, ar žinanti apie 1988-ųjų „bananų balių“, sugebėjo tik sumišusi trukčioti pečiais: „O kas tas bananų balius?“.

Tad galima tik pritarti P. Liubertui: kuo skubiau įtraukti į policijos mokyklos programą istoriją, kad kursantai žinotų, jog, sukūrus nepriklausomą Lietuvos valstybę 1918-aisiais, pirmiausia buvo sukurta milicija, iš kurios atsirado ir pasienio, ir valstybės saugumo tarnybos. Kad jaunimas žinotų: mūsų policija visada buvo ten, kur reikėjo ginti Lietuvos valstybingumą!

P. Liubertas kvietė sekti Krašto apsaugos ministerijos pavyzdžiu – kariškiai skrupulingai rūpinasi savo istorija, skiria tam lėšų, leidžia istorinius leidinius.

Tikimasi išleisti milicijos istoriją, su dokumentais ir žmonių prisiminimais, kurioje būtų pasakyta aiškiai: taip, mūsų, milicijos darbuotojų, buvo visur – ir tautiečius į sibirus trėmėme, ir partizanus šaudėme, tačiau taip pat tyrėme nusikaltimus, palaikėme viešąją tvarką, o, svarbiausia, buvome ten, kur vyko kova už Lietuvos nepriklausomybę.

Mažiau nei mėnuo liko iki Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos. Į šiai progai skirtus renginius kelinti metai (P. Liuberto ir Liutauro Vasiliausko iniciatyva) kviečiami ir policijos veteranai, šiemet – pirmą kartą – į sausio 12-osios minėjimą pakviestas mūsų Reprezentacinis pučiamųjų orkestras. Tad atvažiuokime, dalyvaukime, pasirodykime, kad buvome!

LPVA valdybos pirmininko Vytauto Navicko perskaitytas premjero Sauliaus Skvernelio kalėdinis sveikinimas asociacijos nariams nuskambėjo kaip pritarimas P. Liubertui. Ministro pirmininko sveikinime Vyriausybės vardu dėkojama veteranams už profesionalumą, lojalumą valstybei ir indėlį į valstybingumo raidą. Prie sveikinimo buvo ir dovana – Lietuvos Respublikos valstybinė vėliava.

 

LPVA valdybos pirmininkas V. Navickas, apžvelgdamas besibaigiančius metus, džiaugėsi asociacijos plėtra ir dialogu su kitomis buvusius pareigūnus vienijančiomis organizacijomis, kaip antai su Lietuvos kriminalinės policijos veteranų asociacija.

 

Džiugu, kad rajonuose, pavyzdžiui, Šalčininkuose, Švenčionyse, randasi iniciatyvių žmonių, norinčių jungtis į asociaciją, ir čia veikiantiems poskyriams svarbu palaikyti draugiškus santykius su policijos įstaigomis. Kaip sektiną pavyzdį V. Navickas įvardijo Marijampolės atvejį – šio miesto policija LPVA poskyriui skyrė kabinetą ir organizacinę techniką.

Policijos įstaigos savo ruožtu turėtų nepamiršti veteranų, kviestis juos į šventes, kitus renginius.

Vidaus reikalų ministras E. Misiūnas, sveikindamas susirinkusiuosius artėjančių švenčių proga, atkreipė dėmesį ir pats esąs ištarnavęs 20 metų, tad galįs įsilieti į LPVA gretas.

„Esu baigęs tuometę Policijos akademiją, vėliau ten pat dėsčiau, tad malonu šiuos darbus tęsti būnant ministru.

Jūs, veteranai, turėtumėte justi Vidaus reikalų ministerijos ir premjero moralinį palaikymą. Šiuo metu Vyriausybės prioritetai – socialinės atskirties mažinimas, 2 proc. biudžeto skyrimas gynybos išlaidoms ir statutinių pareigūnų, taip pat ir veteranų, gerovė.

Suprantu, kad jums vienas iš aktualiausių – pensijų atkūrimo (indeksavimo) klausimas, ir prie jo Vyriausybė grįš kitų metų antrąjį ketvirtį“, – kalbėjo vidaus reikalų ministras.

Dar viena gera žinia ta, kad buvusiems pareigūnams, kurie dirba ir uždirba mažiau nei 1 MGL, pensijos dalis, gaunama iš „Sodros“, mažinama nebus.

Aktualus klausimas – veteranų mentorystė. Kaip žinome, buvusių pareigūnų patirtis itin praverstų į vidaus tarnybą ateinančiam jaunimui, tad policijos įstaigos, matydamos, kad buvusių kolegų patirtis būtų naudinga policijos įstaigai, jau dabar, nelaukdamos specialaus įstatymo, gali priimti veteranus pagal darbo sutartį.

LPVA susibūrimuose paprastai neišvengiama klausimų apie medicininę reabilitaciją. E. Misiūnas apgailestavo, kad ji neprieinama visiems norintiesiems, tačiau programa veikia, veteranams nustatyta 20 proc. kvota, ir ji visada išnaudojama.

 

Lietuvos policijos kapelionas kunigas A. Toliatas – taip pat laukiamas svečias veteranų susibūrimuose. Šįkart atėjo nešinas dovanomis – maišu kalėdaičių: „Čia – maistas sielai. Jums ir Jūsų šeimoms. Kalėdaitis – dalijimosi be ribų ir sienų ženklas, tad to ir linkiu – statyti ne sienas, o tiltus“.

 

Kunigas Algirdas papasakojo apie susigrąžintą Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčią (kaip žinome, rugpjūtį ji perduota Vidaus reikalų ministerijai) ir kvietė šią šventovę „įveiklinti“ – padaryti gyvą, vienijančią policijos ir kitų vidaus reikalų tarnybų bendruomenę. Tad visi, turintys minčių, pasiūlymų, esate laukiami pas Lietuvos policijos kapelioną.

Beje, jei niekada neteko būti šioje bažnyčioje (nenuostabu, nes šventovė sovietmečiu buvo paversta daržovių sandėliu, uždara buvo ir atgavus Nepriklausomybę), galite joje apsilankyti penktadieniais (gruodžio 22, 29 d. ir sausio 5 d.) nuo 17 iki 21 val. ir šeštadieniais (gruodžio 23, 30 ir sausio 6 d.) – nuo 13 iki 21 val. (Savičiaus g. 15, Vilnius). Iki Trijų Karalių čia veikia nuostabi prakartėlių iš Rokiškio krašto muziejaus paroda.

Kunigas Algirdas atsinešė ir savo knygų – pernykštę „Žmogaus ir Dievo metai“ ir šiųmetę „Gerumo liūnas“. Papasakojo, kad jos gimusios iš pamokslų policijos bendruomenei, tad jų bendraautoriai esame visi, ateinantys į bažnyčią ir įkvepiantys kurti. Linkėdamas gerų švenčių, kunigas Algirdas dėkojo už bendrystę ir kvietė toliau būti kartu.

 

Tradicijų komiteto narė Zita Gaižauskienė taip pat žino: žmogui reikia ne tik duonos (indeksuotų pensijų) ir sveiko kūno (reabilitacijos programų) – reikia ir sveikos sielos, o tam geriausiai tinka buvimas su bendraminčiais. Jų rasti padės hobiai!

Norint padėti žmonėms atsiskleisti, atrasti vieniems kitus, buvo išplatinta anketa, kurią užpildė 14-os filialų nariai.

Paaiškėjo, kad tarp LPVA narių yra kolekcininkų, fotografijos ir filmavimo mėgėjų, bitininkų, žvejų, medžiotojų, net aviamodeliavimo ir poezijos mėgėjų, o dar sportininkų...

Tad Z. Gaižauskienė kvietė kolegas neužsidaryti namuose, dalintis pomėgiais ir žiniomis su kitais (kartais, užuot kvietus nepigiai kainuojantį lektorių, verčiau pasitelkti buvusį kolegą) ir burtis, bendrauti. Dalyvauti ne tik LPVA organizuojamuose renginiuose (kasmetis sąskrydis – būtinas bet kokiu oru), bet ir patiems susiplanuoti kelionių – nebrangių, po Lietuvą, aplankyti poskyrius kaimynus ir patiems juos į svečius pasikviesti.

„Naujų dalykų mokytis niekada nevėlu, o kas mokosi – tas nesensta“, – išmintingai apibendrino pranešėja. Padarykime 2018-aisiais tai, ko nepadarėme šiemet.

 

Policijos departamento atstovas T. Bikmanas perdavė policijos generalinio komisaro Lino Pernavo sveikinimus ir kvietė neužsidaryti savyje, dalintis ir ne visada džiugiais patyrimais.

 

Kolegiškai asociacijai vadovaujantis A. Matonis kvietė iš besibaigiančių metų pasiimti tik gerus žodžius ir patirtis.

 

Žinoma, buvo ir apdovanojimų. Šiemet LPVA pirmąkart nusprendė paskatinti filialus už sritis, kuriose jie daugiausiai nuveikė. Tad Mažeikių filialas, pritraukęs daugiausiai naujų narių, tituluotas „Metų narystės plėtotoju“. Panevėžio filialas, svariai prisidėjęs prie Policijos ir visuomenės šventės organizavimo - „Metų organizatoriumi“. Vilniaus filialas, ne pirmi metai aktyviai dalyvaujantis akcijoje DAROM, tad prisidedantis prie miesto švarinimo, pripažintas „Metų tvarkdariu“. Kauniečiai savo nariams daugiausiai surengė turistinių pažintinių išvykų ir kelionių, tad tapo „Metų keliautojais“. Šilutiškiai ir mažeikiškiai, gausiausiai atstovavę LPVA Vidaus reikalų ministerijos sąskrydyje, garsėjantys svetingumu ir bendro reikalo – asocijuotos narystės – svarbos suvokimu, tituluoti „Metų svetingaisiais“.

Jubiliejaus proga pasveikinti Ignas Raila, Aldividas Tručinskas, Arūnas Vilutis, Algirdas Stadalius, Laimutis Didžiokas, Ramutis Oleka.

LPVA nariams, nuoširdžiai prisidėjusiems prie asociacijos veiklos, Stanislovui Mikulskiui, Rimui Rukšėnui, Virginijui Klanauskui, Antanui Tubučiui,  Rimantui Gelažnykui ir Vytautui Kazlauskui įteiktos padėkos.

 

LPVA valdybos informacija